Ful mudammas Tarifi

Ful mudammas Malzemeleri

  • Kuru bakla
  • soğan
  • domates
  • mercimek
  • tuz
  • zeytinyağı
  • Domates sosu

Ful mudammas Yapılışı

Kuru baklaları kabukları soyulana kadar haşlayın. Soğuduktan sonra kabuklarını temizleyin. Temizlenmiş baklaları soğan, domates ve mercimekle birlikte güvece koyun. Üstünü kaplayacak kadar soğuk su ekleyin. Kaynamaya başlayınca üstünde biriken köpükleri kepçe ile alın.

Ateşi kısın ve on iki saat çok yavaş ateşte pişirin. Suyun azalmamasına dikkat edin. Aksi halde yemek altından tutar ve lezzeti yanık tadına döner. Ateşten aldığınızda yemek tümüyle püre haline gelmiş olacaktır. Tuzunu ekleyip, tabağa alın ve üstüne zeytinyağı gezdirin. Domates sosu veya sarımsak sosu ekleyin.

Geleneksel Mısır sarımsaklı sosu tuzda dövülen sarımsağa kıyılmış taze kişniş ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Mısırlıların musabıka diye adlandırdıkları geleneksel domates sosu ise genellikle hazır satılır. Orta boy çırpılmış bir soğanı ve altı diş ezilmiş sarımsağı yarım çay bardağı zeytinyağında kavurup, içine üç kaşık domates salçası, dört bardak su, bir kaşık sirke, tuz, kara biber ve kırmızı toz acı biber koyup yirmi dakika kısık ateşte pişirirseniz Mısır usulü domates sosu elde etmiş olursunuz.

Bu kadar değil. Tam şimdi nasıl sınıfsal bir yemek olduğunu açıklayacağız. Eğer zengin bir aile iseniz pişirdiğiniz yemeği süsledikten sonra sabah kahvaltısına, yanında yağda yumurta, bolca pastırma ve kurutulmuş domatesle sofraya getireceksiniz. Eğer bir dükkanınız varsa ve sabah kahvaltı etmeye zaman bulamadan dükkanınızı açmaya geldiyseniz öğleye doğru ful mudammasınızı bir lokantaya sipariş vereceksiniz ve yanında sadece yağda yumurta ile biraz salata gelecektir. Eğer yoksul biriyseniz ful mudammasınızı akşam yemeğinde yanında hiçbir şey olmadan; hatta üstünde zeytinyağı bile olmadan güvecin içinden kaşıklayacaksanız. Ancak gönül koymayın. Her üç halde de karnınız doyacak ve size bunu sağlıkla nasip eden Allah’a şükredeceksiniz.

Zaman – Halise Zeytin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir