PATLICAN SALATASI

Patlıcan Salatası Malzemeleri

  • TUZ, KARABİBER
  • 2 ADET LİMON
  • 1-1,5 BARDAK ZEYTİNYAĞI
  • 1 KG PATLICAN

Patlıcan Salatası Yapılışı
4-5 TANE ÇEKİRDEKSİZ PATLICANI HARLI ATEŞE TUTARAK İYİCE YUMUŞAYINCAYA KADAR PİŞİRİN.KABUKLARI YANMIŞ, İÇLERİ İYİCE EZİLMİŞ OLAN PATLICANLARI SAPLARINDAN TUTARAK KABUKLARINI YUKARIDAN AŞAĞIYA DOĞRU SOYUN VE BİR TENCEREDEKİ SOĞUK SUYA ATIN.TÜMÜ SOYULDUKTAN SONRA PATLICANLARI TEKER TEKER SUDAN ÇIKARIN.ÜSTLERİNDE KALMIŞ OLABİLECEK KABUKLARI YIKAYIP ATIN VE İÇLERİNİ AÇIP EĞER VARSA ÇEKİRDEKLERİNİ ÇIKARIN.PATLICANLARIN SUYUNU AVUCUNUZLA İYİCE SIKTIKTAN SONRA, DERİN BİR PORSELEN VEYA CAM KABA KOYUN.ÜSTLERİNE 2 LİMON SUYUNU SIKIN, TUZ VE KARABİBER İLAVE EDİN VE ÇIRPMA TELİ İLE ÇIRPARAK YARIM BARDAK ZEYTİNYAĞINI AZAR AZAR DAMLATARAK YEDİRİN. BU BAĞDAŞIK KARIŞIM PATLICAN SALATASININ TEMEL ŞEKLİDİR.PATLICAN SALATASINA DEĞİŞİK BİR TAD VERMEK İSTERSENİZ:

1)Ufak bir baş soğanı ince rendeyle rendeleyin; kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkardığınız bir domatesi çok ince doğrayın ve ateşte közleyip kabuklarını soyup incecik kıydığınız 4-5 yeşil biberle birlikte çırparak salataya karıştırın.

2)3-4 diş sarımsağı yine kabuklarını soyup ince ince doğranmış 4-5 sivri biberle tahta havanda biraz tuz katarak dövün.Bunları kaymağı alınmış 250 gr. yoğurda karıştırın ve yapmış olduğunuz temel patlıcan salatasına yedirerek katın. AFİYET OLSUN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir