Alinazik Tarifi

Alinazik Malzemeleri
Tuz
1 Yumurta
250-500 gr kıyma
1 kg Kuşbaşı Et
Sıvı yağ
100 gr. Tereyağı
Salça
250-500 gr kıyma
4-5 Patlıcan
400-500 gr Sarımsaklı Yoğurt
Karabiber

Alinazik Yapılışı
Patlıcanlar ateş üzerinde közlendikten sonra kabukları soyularak bir tabağa alınır ve çatalla iyice (mikserde ezilmis gibi olmamalı ) ezilir.

Ezilmiş patlıcanlar -tercihen teflon-, yanmayan bir kaba/tepsiye alınır. Çok alevli olmayan bir ocağa konur. Arkasından sarımsaklı yoğurt eklenir ve pişirilmeye başlanır. Yalnız bu esnada yoğurdun sıcaktan kesilmemesi için içine 1 yumurta kırılır. Ve karışım kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir. Malzeme ne çok sulu ne cok katı olacak seviyeye (balçık kıvamı diyebiliriz..) geldiginde altını kapatılır. Yalnız kapatmaya yakın içine tereyağı atılarak eritilip karıştırılır.
Arzuya göre tuz, karabiber ve baharat eklenebilir.

Bunlar yapılırken ayrıca kusbaşı etler haşlanır ve ardından yağda kavrulur. Sıcak biryerde soğumayacak şekilde az bir sure beklemeye alınır.

Diğer yandan elimizdeki kıyma yağda kavrulur. Bu işlemden sonra servis tabakları tek tek alınır, önce tabaklara kuşbaşı et konur, üzerini örtecek fakat cok kalın olmayacak kadar patlıcanla hazırlanmış karışım konur, bunların üzerine kavrulmuş kıyma yer yer serpmek suretiyle eklenir ve de uzerine salça, tereyağı ve suyla hazırlayabileceğimiz salça sosu dokülür. Servis tabağı arzuya göre kenarlarina halka şeklinde kesilmiş domates, maydanoz, vs ile süslenerek soğutulmadan servis yapılır.
Afiyet olsun!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir