Testi Kebabı (Yozgat) Tarifi

Testi Kebabı (Yozgat) Malzemeleri

  • 1 Ad. Testi, 3 Kg. Kuşbaşı Et, 1,250 Kg. Domates, 300 Gr. Sarımsak, 200 Gr. Sivri Biber, 1 Tatlı Kaşığı Karabiber, 200 Gr. Tereyağı (Et Yağsız olursa miktar artırılabilir) tuz.

Testi Kebabı (Yozgat) Yapılışı

Et kuşbaşı olarak doğranır. Domates ve biber de kuşbaşı etten biraz irice doğranır. Ayıklanan sarımsaklar, Karabiber ve tuz ilave edilerek ezmeden karıştırılır. Testi içi ve dışı güzelce yıkandıktan sonra karıştırılan malzeme doldurulur. En üste tereyağı konulur. Testinin ağzı hamur ile kapatılır ortası serçe parmakla delinir. Genelde açık havada etrafına odun veya meşe kömürü konularak yakılır. Testi kaynadıktan sonra ateş hafifletilir. çünkü hafif ateşte pişen yemek daha lezzetli olur. Testi kebabı bu malzemelerle iki saatte pişer. Pigtikden sonra bir kişi testiyi iki yanında kulpu yukarı gelecek şekilde tutar. Testiyi kıracak olan kişi ise bir eli ile testinin boğazını tutar diğer eli ile çekiç veya benzeri bir cisimle kulpun gövde ile birlestiği yere normal bir sertlikte vurur. Testinin kırılan yerinde testi kırıkları varsa temizlenir. Kebab bir tepsiye boşaltılarak servis yapıiır.

Testi kebabının bir özelliği de Resmi Davetlerde testiyi kıracak olan kişinin kırmadan önce Yozgat’la ilgili yapacağı bir işe dair söz vermesi gelenek haline gelmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir