Ravyoli Tarifi

Ravyoli Malzemeleri

  • 90 gr Sana (6 çorba kaşığı)
  • 50 gr (1 küçük) soğan
  • 100 gr karides veya piliç göğüs eti
  • tuz, taze çekilmiş karabiber
  • 400 gr erişte hamuru
  • 500 ml (2 su bardağı) etsuyu
  • 65 gr (1 su bardağı) parmesan veya kaşar peyniri rendesi

Ravyoli Yapılışı

Ön hazırlık olarak soğanı rendeleyin. Tavuk kullanacaksanız küçük kuşbaşı doğrayın. Et suyunu sıcak olarak bir kenarda saklayın.

Harcı hazırlamak için Sana’nın 3 çorba kaşığını ayırıp kalanını bir tavada orta ateşte eritin. Yağ kızınca soğanı ve tavuk veya karidesleri ilave edip, arasıra karıştırarak soğanlar pembeleşmeye yüz tutuncaya kadar pişirin. (Eğer tavuk eti kullanıyorsanız pişirme süresini 3-4 dakika daha uzun tutun). Tuz ve biberi katıp karıştırın. Tavayı ateşten alın.

Tavadaki karışımı blendıra aktarın. Püre haline gelinceye kadar çekin. Blendırdaki püreyi tel süzgeçten temiz bir kaba aktarın. Ağzı geniş bir duy takılı sıkma torbasına aktarın Torbayı bir kenarda bekletin.

Pazıların (hamur parçalarının) herbirinin üzerine un serperek merdaneyle yaklaşık 30 cm x 40 cm boyutunda, 2 mm kalınlığında açın. Torbadaki harcı 4 cm aralıklarla fındık büyüklüğünde ilk hamurun üzerine sıkın. Diğer açılmış hamuru, harcın bulunduğu hamurun üzerine örtün. Her iki hamuru da tırtıllı rulo ile 4cm x 4cm boyutlarında kesin.

Bir tencereye 8-10 su bardağı su koyun. 1 çorba kaşığı tuz katın. Suyu bir taşım kaynatın. Su kaynayınca ravyolileri 3-4 parti halinde kaynar suya atıp, hafif diri kalacak biçimde 10-12 dakika haşlayın. Delikli kepçe ile sularını iyice süzdürerek bir kaba aktarın.

Ravyolileri bir fırın kabına aktarın. Kalan 3 çorba kaşığı Sana’yı bir tencerede ağır ateşte eritip, ravyolilerin üzerine gezdirin. En üste peyniri serpiştirin. Fırınınızın üst katındaki salamandırı yakın. Kabı fırının en üst katına sürün. Ravyolilerin üzeri altın sarısı bir renk alıp, yer yer kahverengileşmeye başlayınca kabı fırından alın. Ravyoliyi sıcak olarak servis yapın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir