Limonlu Brokoli Tarifi

Limonlu Brokoli Malzemeleri

  • Yoğurt
  • Mayonez
  • 2 yemek kaşığı margarin
  • Çeyrek çay bardağı kadar limon suyu
  • Yarım kilo brokoli

Limonlu Brokoli Yapılışı

Brokoliyi bol suyla yıkayın. Sonra, saplarını kesin, ayırın. Brokoli sapı, tıpkı kereviz sapları gibi, özellikle kış çorbaları hazırlanırken, lezzet katıcı olarak kullanılır. Siz de, ayırdığınız Brokoli saplarını, çorbalarınıza çeşni katmak için kullanabilirsiniz.

Brokoli çiçeklerini (tıpkı karnabahar gibi) iri iri parçalara ayırıp önceden kaynattığınız suya atın. Ve 8-10 dakika kadar bekletin. Bu süre, sizin Brokoliyi az diri mi, çok diri mi yemek istediğinize göre değişir; tamamen arzuya bağlı. Ama, unutmayın, sebzeler ne kadar diri yenirse, besin değerleri de o kadar yüksek oluyor.

Brokoli’ler az yumuşayınca, kevgirle sudan alın. Renkleri hafif açılmış Brokolilerin suyunu süzdürün. Sonra da, yayvan bir servis tabağına serin.

Beri yanda, 2 yemek kaşığı margarini eritin. Hazırladığınız limon suyunu da ilâve edip az karıştırın.

Servis tabağına dizdiğiniz Brokolilerin üzerine, hazırladığınız sosu gezdirin. Limonlu Brokoli’nin iki türlü keyfine varmak mümkün. İsteyen, sâdece margarin+limon suyu sosu ile pekâlâ yetinebilir. Şayet daha zengin bir katkı yapmayı arzu ederseniz, 3 birim mayonez + 2 birim yoğurt karışımı ile elde edeceğiniz hârika bir sos hazırlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir