Lahana Sarması Tarifi

Lahana Sarması Malzemeleri

  • içi: 300g kıyma , 4 büyük baş kuru soğan , yarım demet maydanoz 1 su bardağı pirinç, yarım yemek kaşığı domates salçası , tuz , karabiber , 1 çay bardağı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı nane , ayrıca: yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım yemek kaşığı domates
  • 1 adet orta boy lahana

Lahana Sarması Yapılışı

Lahayı ters çevirip koçan kısmını bıçakla koni şeklinde keserek çıkartın. Yapraklarını tek tek ayırın. Derin bir tencereye su ve 2 tatlı kaşığı tuz koyup kaynatın. Kaynayan suda lahanaları 1-2 dakika bekleterek -3 partide- kaynatın. Daha sonra bunları süzgece alıp soğumaya bırakın. Bu arada belirtilen malzemeleri karıştırıp dolma içini hazırlayın.
Sarma işlemine gelince lahananın yapraklarındaki sert damar kısmını bıçakla kesin. Çıkan damarları – sarmalar tencerenin altına yapışmasın diye – tencerenin tabanına yayın. Yapraklardan bir avuç büyüklüğünde parçalar alıp bir ucuna dolmalık içten bir tatlı kaşığı koyun. Yaprağın yan kenarlarından birini kapatıp biraz sarın, sonra öbür kenarı da büküp rulo şeklinde tamamen sarın. (sert kısımlar bazen Bükülmeyebilir ama sorun değil, yine de içi taşmıyor)
Tüm sarmaları tencereye dizin. Üzerlerine yarım çay bardağı zeytinyağı gezdirin. Yarım yemek kaşığı domates salçasını bir kase suda ezerek sarmaların üzerine dökün. Ayrıca sarmalarla yüze yüz gelecek biçimde kaynamış su ekleyin. Üzerlerine tencereye oturacak biçimde bir tabak kapatın. (böylece sarmalar üste çıkamaz). Su kaynadıktan sonra ateşi orta hararete getirip pirinçler yumuşayana kadar pişirin. (yaklaşık 20 dakika)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir