Zeytinyağı

Doğal mucize binlerce yıllık sağlık ve lezzet kaynağı zeytinyağı. Bilinen en eski bitki türlerinden biri olan zeytin ağacından elde edilen doğal ve saf mucize. Akdeniz kültürüne has bu lezzet tüm dünyaya kendini kabul ettirmiş ve dünyanın her köşesinde aranan bir lezzet olmuştur. Bir zeytin ağacı 400 yıl kadar yaşayabilmekte ve milyonlarca zeytin verebilmektedir, bu özelliği ile de bereketin simgesi olmuştur zeytin. Bazı zeytin ağaçlarının ise 3000 yıl kadar yaşayabildiği bilinmektedir.

Kaliteli bir zeytinyağı hasattan hemen sonra elde edilen yağdır. Zeytinyağları doğal, sızma, lampant gibi çeşitlere ayrılır. Her çeşidin tadı, lezzeti, asitlik oranı farklıdır. Kullanılan zeytinin cinsi, zeytin ağacının yetiştiği bölge ve toprak özellikleri, zeytin ağacının yetiştiği dönemdeki çevresel faktörler ve hava durumu, zeytinin olgunluk derecesi, toplama zamanı, toplama şekli, toplama ve sıkma arasındaki zaman, sıkma yöntemi, paketleme ve depolama yöntemleri zeytinin tadını ekleyen başlıca faktörlerdir. Zeytinyağı sadece sağlıklı bir gıda olmakla kalmaz, aynı zamanda kozmetik sektöründe de yoğun olarak kullanılır. Özellikle bayanlar sağlıklarının yanı sıra güzelliklerinin de bir kısmını zeytinyağına borçludur.

Türk mutfağı zeytinyağlı yemekler bakımından oldukça zengindir, zeytinyağlı yemekler kategorisi yüzlerce farklı tarif içerir ve bunların bir çoğu sofralarımızın vazgeçilmezidir. Zeytinyağlı yaprak sarma, zeytinyağlı taze fasülye, zeytinyağlı dolma, zeytinyağlı barbunya gibi bir çok baş yemeğimiz mevcuttur. Ayrıca, zeytinyağı ile yapılan salatalar, poğaçalar, çörekler vb. saymakla bitmez. Zeytinyağı Akdeniz kültüründe binlerce yıldır sağlığın kaynağı olarak gösterilmiş ve bu durum bugün modern tıp tarafından da onaylanmıştır. Her türlü sağlık sorununda beslenme önerileri içerisinde yer alan zeytinyağı damar sertliği, mide yanması, kalp sağlığı, kolesterol, kilo sorunları gibi bir çok problemde besin takviyesi olarak doktorlar tarafından önerilmektedir.

Hayvansal katı yağlar ve diğer bitkisel sıvı yağların yanında zeytinyağı her zaman çok daha sağlıklı bir yağ türü olarak önerilmektedir. Bu mucize besin içerisinde bulundurduğu yağ asitleri ile kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Bol miktarda zeytinyağı tüketen kadınların daha az oranda göğüs kanserine yakalandıkları bilinmektedir. İçerdiği E, A, D, ve K vitaminleri sayesinde çocukların ve erişkinlerin kemik gelişimine yardımcı olur, kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlendirir. İçerdiği E vitamini sayesinde cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir. Mide asidini azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur.

Bunun yanı sıra safra salgısını harekete geçirerek, sindirimin en mükemmel hale gelmesini sağlar. Safra kesesinin boşalma işlemini düzenler ve safra taşı riskini azaltır. Ayrıca içindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve böylece vücudun atıklardan arınmasını kolaylaştırır. Bunların yanı sıra beyin damarlarının sağlığına da olumlu etkisi vardır. Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur ve daha sayamadığımız bir çok faydalar içerir. İşte böylesine mucizelerle dolu bu besini hayatımızdan eksik etmemeli ve yediğimiz her yemekte az da olsa kullanmak bizlere sağlıklı ve bol lezzetli bir hayat sunacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir