Yılbaşı hindisi Tarifi

Yılbaşı hindisi Malzemeleri

  • Marinat için: 1 çay bardağı soya sosu, Yarım çay bardağı bal, 1 çay bardağı zeytinyağı, 1 adet limon (kabuğu çok ince kıyılmış)
  • İçi için: 3 çay bardağı zeytinyağı, 4 çay bardağı soğan (piyaz doğranmış), 5 çay bardağı ayva (küp doğranmış), 2 çay bardağı su, 3 çay bardağı havuç (iri rendelenmiş), 4 çay bardağı mantar (ince kıyılmış), 3 çay bardağı badem (beyazlatılmış-iri kıyılmış)
  • 1 adet hindi

Yılbaşı hindisi Yapılışı

Marinat malzemesini çırpın. Hindinin içini ve dışını çırpılan malzemeyle ovun. Üzerini folyo ile örtüp, en az 15 dakika dinlendirin. Arada bir marinat ile içini dışını tekrar ovun. Isıtılmış 2 çay bardağı zeytinyağında soğanı sararıncaya ve yumuşayıncaya kadar soteleyin. Ayvayı ilave edip, karıştırarak yumuşayıncaya kadar 5 dakika daha soteleyin. Kalan zeytinyağı, 2 çay bardağı su ve diğer bütün malzemeyi ekleyip karıştırın ve 5 dakika pişirin. Marinatladığınız hindinin içine hazırladığınız malzemeyi fazla sıkı olmayacak şekilde doldurun. Boyun ve geri kısmını çöp şiş batırarak kapatın. Yağlanmış derince bir fırın kabına hindiyi yerleştirin ve üzerini hava almayacak şekilde 2-3 kat alüminyum folyo ile sıkıca kapatın. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında 1 saat 45 dakika pişirin. Bu süre içinde birkaç kez hindiyi fırından çıkarıp tepside biriken sudan üzerine sürün. Alüminyum folyoyu açın, hindinin üzerine tepside biriken sudan tekrar sürüp, 45 dakika daha pişirin. Hindiyi bir az dinlendirdikten sonra servis yapın.

Kaynak: Ayşe Tüter


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir