Tarçınlı pasta Tarifi

Tarçınlı pasta Malzemeleri

  • İç: 300 gr. sütsüz çikolata , 1 su bardağı süt kreması , 125 gr. yumuşak margarin , 50 gr. pudra şekeri , 1 yemek kaşığı tarçın , 4 yemek kaşığı likör veya konyak Süslemek için: 100 gr. sütsüz çikolata , 1 tatlı kşığı pudra şekeri , ½ tatlı kaşığı tarçın
  • Hamur için: Kalıp için margarin, Un , 3 tatlı kaşığı granül kahve , 50 gr. sütsüz çikolata, 300 gr. un (2 tepeleme su bardağı) , 1 tatlı kaşığı kabartma tozu , 1 yemek kaşığı tarçın , 330 gr. şeker (1.5 su bardağı) , 200 gr. yumuşak margarin , 3 yumurta ,

Tarçınlı pasta Yapılışı

26 cm. ebadında kelepçeli kalıbın sadece yabanını yağlayın ve unlayın. Yarım su bardağı suyu ısıtın, kahveyi katın, çikolatayı içinde eritin, ılınmaya bırakın. Un, kabartma tozu ve tarçını bir kaseye eleyin. İkinci bir kasede şeker ve yağı çırpın, birer birer yumurtaları ilave edin, en son erimiş çikolatayı karıştırın. Un ve bademleri dikkatlice karışıma katın. Hamuru kalıba dökün, üzerini düzeltin.
Önceden 180Q ısıtılmış fırının alttan 2. rafında 50-55 dakika pişirin. Yarım saat kalıpla birlikte tel üzerinde ılınmaya bırakın, sonra dikkatlice kalıptan çıkarın, tamamen soğumaya bırakın.

İç için çikolatayı kıyın. Kremayı bir tencerede kaynatın. Kıydığınız çikolatayı ilave edip karıştırarak pişirin. Karıştıma kabına boşaltın ve soğumaya bırakın.
Keki yatay olarak iki kere kesrek 3 kata ayırın. Alt katı bir pasta tabağına koyun. Kremalı çikolataya yağ, pudra şeker ve tarçını ilave edip mikserde iyice çırpın. En son konyağı katın. 1/3 kremayı bir kenara alın. Geri kalanın yarısını, pasta tabağına aldığınız kekin üzerine yayın. 2. kat keki üzerine koyun, onun üzerine de kalan kremayı sürüp, 3. katı üstüne kapatın. Pastanın her tarafına, ayırdığınız 1/3 kremayı sürün. Kenarlarına çatalla süsler yapabilirsiniz. Üstünü 16 parçaya kesecekmiş gibi işaretleyin. Buzdolabına koyun.

Süslemek için çikolatayı irice ufalayın. Benmaride kısık ateşte eritin. Mermer tezgaha dökün, bir bıçakla üzerini düzleyin. Tam katılaşmadan mermerden kazıyarak rulolar çıkartın ve işaretlediğiniz her dilimin üzerine 2 rulocuk koyun. Turtanın üzerine pudra şekeri ve tarçın serpin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir