Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi

Pastırmalı Kuru Fasulye Malzemeleri

  • Harcı İçin: 30 gr (2 çorba kaşığı) Sana, 125 gr pastırma, 250 gr (2 iri) soğan (incedoğranmış), 250 gr konkase domates, 1 iri yeşil dolmalık biber(sap ve çekirdekleri temizlenip, iri küpler halinde doğranmış), 1250 ml (5 su bardağ
  • Ana Yemek İçin: 400 gr kuru fasulye (1 gece önceden bekletilmiş), 125 gr pastırmadan hazırlanan pastırmalı – domatesli harç. Buke garni (isteğe bağlı), 1-2 dal taze kekik (isteğe bağlı), 1 kurutulmuş acı kırmızı biber (isteğe bağlı)

Pastırmalı Kuru Fasulye Yapılışı

Sana’yı tavada eritin. Yağ kızınca pastırmaları ilave edip yaklaşık 1 dakika altüst ederek sote edin. Soğanı ilave edip, birkaç dakika daha sık sık karıştırarak soğan hafifçe pembeleşinceye kadar kavurun.

Domates ve biberini katın. Arasıra karıştırarak domates suyunu bırakıp tekrar çekinceye kadar 3- 4 dakika daha pişirin. Et suyunu ilave edin. Bir taşım kaynatın.

Ana Yemek

Kuru fasulyeleri , diğer kuru baklagillerde olduğu gibi bir gece önceden ayıklayıp, ıslatın. Ertesi gün bir tencereye üzerini aşacak kadar soğuk su ilave ettikten sonra diriliğini kaybedinceye kadar yaklaşık 30 dakika haşlayın. Haşlanmış fasulyeleri süzdürüp bir tencereye aktarın. Üzerine pastırmalı domatesli harcı ekleyin. Dilerseniz buke garni , kurutulmuş acı kırmızı biber ya da 1-2 dal taze kekik ilave edip, ağır ateşte fasulyeler iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 1,5 saat pişirin. Arada gerekiyorsa sıcak tavuk ya da etsuyu ilave edin.

Bu sürenin sonunda tencereyi ateşten alın. Buke garniyi, taze kekik ve kurutulmuş acı kırmızı biberi çıkartıp, atın.

Pastırmalı kuru fasulyeyi önceden ısıtılmış tabaklarda sıcak olarak servis yapın.

Kaynak: Sana Mutfağı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir