Paprika soslu ahtopot salatası Tarifi

Paprika soslu ahtopot salatası Malzemeleri

  • Pişirmek için: 1 adet ahtapot (2 kg.’lık) , 10 cl. sirke , 3 adet havuç , 3 adet soğan , 1 adet pırasa , 2 büyük baş sarmısak
  • Paprika sos için: 10 cl. balsam sirkesi , 50 gr. toz kırmızı biber (paprika) , 20 cl. zeytinyağı o 4-5 damla acısso , Tuz
  • Kırmızı biber sos için: 20 cl. zeytinyağı , 10 cl.balsam sirkesi , 2 adet kırmızı biber , 6 diş sarmısak , 16 adet taze küçük patates , 4 adet taze soğan , 10 cl. zeytinyağı , 3 cl. Xeres sirkesi , 1 kahve kaşığı kuru kişniş otu

Paprika soslu ahtopot salatası Yapılışı

Ahtapotu haşlamadan önce kafasını koparıp temizleyin. Ahtapot için ayrılan malzemelerle birlikte 2 saat boyunca haşlayın.
Paprika sosu hazırlamak için sirkeyi toz kırmızı biberle karıştırın, yağı ilave edin. Daha sonra da acısso ve tuzunu katın.

Kırmızı biber sosu için kırmızı biberi sarmısak ile 180 derecelik ısıda 15 dakika pişirin. Daha sonra kabukları soyulmuş sarmısakla birlikte biraz da zeytinyağı ekleyerek karıştırın. bu pürenin içine sirke ve tuz ekleyip karıştırın.
Patatesleri tuzlu suda haşlayın, soğuduktan sonra kabuklarını soyup dilimleyin. Soğanları ince ince kesin, yağ ve sirke ile birlikte karıştırın.

Ahtapotun düğmelerini temizledikten sonra kollarının uçlarını süsleme için kesip bir yerde saklayın. Kollarını ince dilimler halinde kesin. Tabağa koyduğunuz ahtapotun üzerine paprika sosunu gezdirin. Çevresine kırmızı biber sosunu dökün. Ahtapotun üzerine de patates salatasını koyup kollarını dizin ve isteğe göre dereotu ile süsleyip servis edin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir