Mutfak Gereçleri

Bundan 25-30 sene önce bir çok evde daha buzdolaplarıbulaşık makinaları, mutfak robotlarıteflon tavalarkatı meyve sıkacakları ve ekmek yapma makinaları yokken acaba hayat ev hanımları için çok mu zordu diye düşünmeden edemiyor insan. Mutfaklarda harika işlere imza atan annelerimiz teyzelerimiz bu kısıtlı imkanlarla, çocukluğumuzun o muhteşem lezzetlerini acaba nasıl hazırlıyorlardı bizlere.

Günümüz modern toplumunda mutfaklarımız elektrikli araç ve gereçlerden geçilmez hale gelmiştir. Bir yandan bu gereçler bizlere mutfakta büyük kolaylıklar sağlarken, diğer yanda elektrik tüketimini artırmakta ve çevreye belli bir derecede zarar vermektedir. Ayrıca teflon tavalar, micro dalga fırınlar gibi gereçlerin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğuda sıkça dile getirilmektedir.

Bugün artık mutfaklarımızda bol bol dolap ve rafa, bolca da prize ihtiyaç duymaktayız, ekmek kestiğimiz bıçakların bile elektrikle çalıştığı bir ortamda mutfakların bu şekilde dizayn edilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Elbette, her elektrikli mutfak gereci zararlıdır diye bir kural olamaz. Bazı gereçler gerçekten büyük faydalar sağlayabilmektedir. Örneğin; ekmek yapma makinaları ile evde yapılan sıcacık ekmekler hem lezzet, hem de sağlık açısından hazır ekmelerden çok daha yararlıdır. Anında taze meyve suyu elde etmemize yarayan katı meyve sıkacaklarıda büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak dondurulmuş gıdaları hızlı bir şekilde ısıtan micro dalga fırınlar ile çizilmesi durumunda kansorejen etkisi olduğu söylenen teflon tava ve tencerelerin kullanımına sıcak bakmıyoruz.

İyi bir ev hanımının mutfağında olmazsa olmayacak bazı gereçler vardır bunlardan bazıları için detaylı bilgi paylaşımı yapmayı gerekli görüyoruz. Mutfaklarımızdaki en önemli cihaz gıdalarımızı sakladığımız buzdolaplarımızdır. Günümüzde hemen hemen tüm buzdolapları no-frost (buzlanma yapmayan) olarak üretilmektedir, bu özellik kullanıcılar için oldukça yüksek bir konfor sağlamaktadır. Buzdolaplarının gıdaları uzun süre taze tutma özelliğinin bulunmasına da dikkat edilmelidir.

Mutfakda ikinci önemli gereç ise gıdalarımızı hazırlayıp pişirdiğimiz ocak ve fırınlardır. Özellikle, poğaça, pasta, kurabiye, pizza vb. yiyecekler yapmayı seven bayanlar için çok fonksiyonlu turbo fırınlar tercih edilmelidir. Aynı zamanda fırınların ızgara modunun olması da tercih sebebidir.

Bulaşık makinaları ise her ne kadar elektrik ve su tüketen zararlı cihazlar gibi gösterilmeye çalışılsa da aslında bulaşık makinaları hem sağlıklı temizlik sağladıklarını hem de ekonomik olduklarını kanıtlamışlardır. Bulaşık makinaları bizleri fazla su ve deterjan kullanımından korurken aynı zamanda cildimizin deterjanlarla temasını önleyerek sağlığımıza da olumlu etki etmektedir.

Bu 3 temel gerecin yanı sıra daha az önem taşıyan ancak günlük mutfak yaşantımızda bizlere büyük kolaylıklar sağlayan bir çok gereç sayabilirizmutfak robotlarıblenderlarmikserlerçay ve kahve makinalarıdüdüklü tencerelersaklama kaplarıbuzdolabı poşetleriyağlı pişirme kağıtlarıteflon tava ve tencerelerelektrikli su ısıtıcılarıbunlardan sadece bazılarıdır.

Şüphesiz gelecekte bugün kullandığımız gereçlerin yerini çok daha farklı gereçler alacak. Mutfaklarımız daha pratik ve daha zevkle yemek yapılan mekanlar haline gelecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta teknolojiye ve pratik mutfak gereçlerine kapımızı açarken bu gereçleri iyi analiz etmek, sağlayacakları faydanın yanı sıra getirebileceği olumsuzluklar olup olmayacağını irdelemek olacaktır.

Ayrıca, bugün mutfağımıza her türlü pratik ve elektronik araç girse de bazı vazgeçilmez gereçler gelecekte de mutfaklarımızda var olmaya devam edecektir. Örneğin; çeşit çeşit kahve yapma makinaları çıksa da bu cihazlar cezvede karıştırılarak yapılan Türk kahvesinin lezzetini asla veremez. Oklava ile açılan hamurun elle verilmiş incelğini verebilecek bir başka gereç düşünebiliyor musunuz?

Son olarak çok fazla göze görünmese de mutfaklarımızın havalandırmasını sağlayan aspiratör ve davlumbazlara değinmek gerekirse, sürekli yemek pişirilen mutfakların düzenli olarak havalandırılmaya ve oksijene gereksinimi bulunmaktadır. Bu nedenle mutfaklarımızın büyüklüğüne göre yeterli kapasitede bir havalandırma cihazı ile bu gerekliliğin giderilmesi gerekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir