Milföylü armut tatlısı Tarifi

Milföylü armut tatlısı Malzemeleri

  • 8 adet hazır milföy hamuru
  • 2 adet orta boy yumuşak armut
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 çorba kaşığı süt
  • Pudra şekeri

Milföylü armut tatlısı Yapılışı

4 Kişilik

* Donmuş milföy hamurlarının buzunu çözdürün. Armudun bir tanesini soymadan ikiye bölün, çekirdekli kısmını temizleyip kurulayın.
* Milföy hamurunun üzerine yarım armudu koyun. Hamuru sivri bir bıçakla kenarından 1 cm taşacak şekilde armut şeklinde kesin. Diğer hamurları da aynı şekilde kesin.
* Kestiğiniz hamurlardan dördünü ayırın. Birisinin ortasına armudu tekrar koyun, tam armudun kenarlarından keserek hamurun ortasını çıkarın. Bundan ortası açık armut şeklinde bir çerçeve elde etmiş olacaksınız. Diğer üç hamuru da aynı şekilde kesin. Elinizde 4 adet armut şeklinde hamur, 4 adet de içi boş armut şeklinde çerçeve olacaktır.
* Armutların hepsini soyup, ikiye bölün çekirdekli kısımlarını temizleyin. Kararmamaları için üzerlerine fırçayla limon suyu sürün. Armutları enlemesine ince ince kesin.
* Armut şeklindeki hamurları fırın tepsisine dizin. Bir tanesinin kenarlarına fırçayla hafif su sürün. Diğer ortası açık hamuru tam üzerine oturtun. Açık olan kısma kestiğiniz armudu bozmadan yerleştirin. Diğer hamurları da aynı şekilde hazırlayın.
* Yumurta sarısı ve sütü karıştırıp, bir fırçayla hamurların üzerine sürün. 220 derece ısıtılmış fırında üzerleri kızarıp, kabarıncaya kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirin.
* Fırından çıkardıktan sonra üzerlerine pudra şekeri serpin, sıcak fırında 1 dakika tutun. Ilık ya da soğuk olarak servis yapın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir