Midye ve Kalamar Tavası Tarifi

Midye ve Kalamar Tavası Malzemeleri

  • 200 ml (1 şişe) soda
  • 5 gr (1 çay kaşığı) karbonat tuz
  • 150 gr (1 1/5 su bardağı) un
  • 250 gr kalamar
  • 250 gr iç midye
  • mini tahta şişler
  • Bademli Tarator, 7 dilim ekmek (Tercihen tost ekmeği veya francala), 250 ml (1 su bardağı) süt, 30 ml (2 çorba kaşığı) zeytinyağı, 2 diş sarmısak (dövülmüş), tuz, taze çekilmiş beyaz biber, 60 gr badem (dövülmüş)

Midye ve Kalamar Tavası Yapılışı

Hazırlık

Sulu hamuru hazırlamak için sodanın içine karbonat, tuz ve 1 su bardağı unu katıp pütür kalmayıncaya kadar iyice karıştırın.

Kalamarları halka şeklinde doğrayın; midyeleri yıkayın, temizleyin.

Tarator için ekmekleri süt ile ezerek pütürsüz bir bulamaç haline getirin.

Midyeleri fazla sıkıştırmadan şişlere dizin. Kalamar ve midyeleri önce hafifçe una, sonra dinlendirdiğiniz sulu hamura bulayarak kızartmaya hazırlayın.

Ana Yemek

Önce soda, karbonat, tuz ve unla aşağıda gösterilen sulu hamuru hazırlayın. Elde ettiğiniz sulu hamuru serin bir yerde bir saat dinlendirin. Kalamar ve midyeleri hazırlayın.

Bu arada hazırlık bölümünde gösterildiği biçimde bademli taratorun bulamacını hazırlayın. Bu bulamacın içine azar azar zeytinyağını ilave ederek iyice yedirin. Dövülmüş sarımsağı, tuz ve beyaz biberi katıp, karıştırın. En son olarak döverek toz haline getirilmiş bademi ilave edip, karıştırarak sosu tamamlayın. Bademli taratoru bir kenarda bekletin.

Bir fritözde ya da kızartma tenceresinde ay çiçek yağını kızdırın. Bu arada kalamar ve midyeleri solda gösterildiği biçimde kızartmaya hazırlayın. Yağ kızınca kalamar ve midyeleri ayrı ayrı partiler halinde kızartıp, bademli tarator eşliğinde servis yapın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir