Kıymalı Tepsi Böreği Tarifi

Kıymalı Tepsi Böreği Malzemeleri

  • 180 gr (12 çorba kaşığı) Sana
  • 500 gr hazır yufka
  • 250 ml (1 su bardağı süt)
  • 2 iri yumurta
  • Harcı İçin: 45 gr (3 çorba kaşığı), 250 gr (3 orta boy) soğan (piyaz doğranmış), 500 gr koyun kıyması, 1/2 çay kaşığı tuz, taze çekilmiş karabiber, 1/2 bağ maydanoz (ince kıyılmış)

Kıymalı Tepsi Böreği Yapılışı

Harcı hazırlamak için Sana’yı eritin. Yağ kızmaya başlayınca soğanı ilave edin. Sık sık karıştırarak soğanlar pempeleşinceye kadar pişirin.

Tencereye kıymayı ilave edin. Kapağını örtün. Kıymayı birkaç dakika arasıra karıştırarak kavurun. Tuzunu ve biberini ilave edin.

Bir kez daha karıştırın. Tekrar tencerenin kapağını örtün. Kıymayı 2 dakika daha pişirin. Tencereyi ocaktan alın.

Kıyma ılınınca maydanozu ilave edip, karıştırın. Harcı bir kenarda saklayın. Bir tepsinin içini Sana’nın 2 çorba kaşığı ile iyice yağlayın.

Yufkaların yarısını yağlanmış tepsiye kat kat, aralarına Sana – süt – yumurta karışımından sürerek yerleştirin. Harcı yayarak koyun. Kalan yufkaları da harcın üstüne yerleştirin. Fırınınızı 200 °C’ ye getirip ısıtın. Tepsiyi ısıtılmış fırına sürün. Böreği fırının orta katında 20 dakika pişirin. Bu sürenin sonunda, tepsiyi fırının üst katına yerleştirin. Böreği burada 5 dakika daha pişirin. Soğuduktan sonra, küçük dilimler halinde kesin. Bir servis tabağına aktarıp, servis yapın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir