Fransız Usulü Doldurulmuş Hindi Tarifi

Fransız Usulü Doldurulmuş Hindi Malzemeleri

  • 4 hindi butu
  • 240 ml çiğ krema
  • tuz ve taze çekilmiş karabiber
  • 300 gr. Havuç, küp küp doğranmış ve haşlanmış
  • 60 ml zeytinyağı (yani yaklaşık 6 çorba kaşığı)
  • 2 arpacık soğanı, küçük doğranmış
  • 1 diş sarımsak, küçük doğranmış
  • 400 ml sek beyaz şarap
  • 300 ml tavuk suyu (Fransızlar kendi tavuk suyunu kendi hazırlar, siz de öyle yapın. Aşağıda tavuk suyu tarifini bulabilirsiniz.)
  • 40 ar gr. Un ve tereyağından blond roux (roux: Fransızca’da kızıl kumral anlamına gelir. Fransız mutfağında pek çok klasik Fransız sosunu koyulaştırmak için eşit miktarlarda kullanılan tereyağı ve un karışımıdır. 3 çeşidi vardır: beyaz, sarışın ve kahvere

Fransız Usulü Doldurulmuş Hindi Yapılışı

Tavuk suyu tarifi:

Malzemeler:

üzeri biraz etli birkaç tavuk kemiği
tavuğun böbrek gibi sakatatı (karaciğeri ayırın)
2 litre soğuk su
2 adet kıyılmış soğan
2 adet kıyılmış havuç
maydanoz
tuz
taze çekilmiş karabiber

Hazırlanışı: Tavuk kemiği ve sakatatını yıkayıp kaynatın. Yüzeye çıkan köpük ve yağları alıp atın. Kıyılmış sebzeleri ekleyip tekrar kaynatın ve kapağı kapalı olarak kısık ateşte 3 saat pişirin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Elde ettiğiniz tavuk suyunu süzüp soğumaya bırakın. Yaklaşık 1.5 litre tavuk suyu elde edersiniz. Yüzeyde oluşan yağı alıp atın. Soğuyunca buzluğa koyun.

Saklanışı: Kullanımı kolay olsun diye buz kalıbına da koyabilirsiniz.

İçi için malzeme:

100 gr. Rozbif veya jambon, küp küp doğranmış
200 gr taze mantar, küp küp doğranmış
½ elma, soyulmuş ve küp küp doğranmış
60 gr. Tereyağı
2 arpacık soğanı, küçük doğranmış
1 diş sarımsak, küçük doğranmış
100 gr. Derisiz, kemiksiz tavuk göğsü
1 yumurta
½ demet maydanoz, ince kıyılmış

Patatesler için malzeme:

2 patates, dilimlenmiş
100 ml ayçiçek yağı
2 soğan, dilimlenmiş
60 gr tereyağı
300 gr tavuk suyu

Yapılışı:

1. İçi hazırlayın: küp küp doğranmış rozbif veya jambonu kaynayan suda blanşe edin (yani rengi biraz ağarıncaya kadar haşlayın), süzün ve bir kenara koyun. Küp küp doğranmış mantar ve elmayı tereyağında biraz yumuşayıp saldığı suyunu çekinceye kadar sote edin (yani yağda çevirin). Bir başka teflon tavada arpacık soğanı ve sarımsağı kalan tereyağında azıcık çevirin. Soğumaya bırakın.
2. Tavuk göğsünü rondodan geçirin. Bir kaba koyup, içinde buz küpleri bulunan başka bir kabın içine oturtun. Yumurtayı yavaş yavaş karıştırın. Mantarlı elmalı karışımı, rozbifi, arpacık soğanı ve sarımsak karışımını ve maydanozu ilave edin ve bütün malzemeyi güzelce karıştırın (elinizi kullanın). Biraz tuz ve karabiber ekip bir kenara koyun.
3. Hindi but etini kemiğinden sıyırın (bunu nasıl yapacaksınız: uzun ve keskin bir bıçak alın, kemik üzerindeki eti bir çizgi halinde aşağı kadar kesin. Sert ve küçük küçük bıçak darbeleriyle eti kemikten ayırın. Eti çok fazla kesmemeye gayret edin. Kemikten ayırdığınız eti, kemiğin diğer ucuna doğru sıyırarak ters katlayın. kemiğin en ucuna kadar sıyırmayın. Yaklaşık 5 cm’de bırakın. Açıkta bıraktığınız kemiği bir satırla kesin. Uçta ufak bir parça bırakın. Etin içini tuz ve karabiberle tatlandırıp hazırladığınız içle doldurun. Derisini taşmaması için etin altına sarıp alttan tahta kürdanla tutturun.
4. Zeytinyağını teflon tavada ısıtın ve butları rengi kahverengiye dönünceye kadar pişirin. Arpacık soğanı ve sarımsağı ekleyin. Beyaz şarabın yarısından biraz fazlasıyla deglaze edin (yani; tavaya yapışmış lezzetli tortuları sıvı ekleyerek çözmek) (yanlış anlamayın, Fransız yemeği pişirmenin havasına iyice girin diye bu terimleri kullanıyorum) Ve tavuk suyunu ekleyin. Yaklaşık 25 dk. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişirin.
5. Hindiniz orada pişerken siz patatesleri hazırlayın. İnce yuvarlaklar halinde rendelenmiş patatesleri kızgın ayçiçek yağında altın sarısına dönünceye kadar kızartın. Yağlarını kağıt havluyla kurulayın. Yuvarlak yuvarlak doğradığınız soğanları da tereyağında yumuşayıncaya kadar çevirin. Patates ve soğanları bir fırın kabında üstüste dizin. Tavuk suyunu ekleyerek önceden 180 derece ısıtılmış fırında 40 dk. Pişirin.
6. Bir casserole’de (marketteki etiketinin üzerinde “kaşerol gibi komik bir şey yazıyor, saplı sos tavası diyelim) tereyağını eritip unu karıştırın. (şimdi blond roux yapıyoruz). Hindiyi pişirdiğiniz sıvıyı ve geri kalan şarabı ekleyerek kaynatın. Kaynama noktasına gelince kapağı kapalı olarak kısık ateşte 20 dakika pişirin. Sosu karıştırıp tavadaki hindi butlarına ekleyin. Kremayı da ekledikten sonra tadına bakın gerekiyorsa tuz ve karabiber ekleyin.
7. Tabakları hazırlarken yaratıcılığınızı kullanın. Bir örnek: Bir hindi budunu tabağa alıp, içindeki malzemenin görülmesi için halka halka doğrayabilirsiniz. Yanına fırından çıkardığınız ve üst üste dizdiğiniz patates ve soğanı koyabilir. Küp küp doğranmış haşlanmış havuçla süsleyebilirsiniz. Üst üste dizdiğiniz patates ve soğanların üzerine bir sap taze biberiye yerleştirebilirsiniz.

Laf Aramızda:

İngilizce’de hindiye neden turkey (yani türkiye) deniyor biliyor musunuz?

Keşiflerden sonra Avrupa’ya ithal edilen kuş çeşitleri genellikle getirildiği ülkenin adını alırdı. Söz gelimi yeni keşiflerden hemen sonra Spanish Indies (İspanyol Hindi) olarak anılan yeni dünyadan gelmişse, Fransa’da “coq d Inde” (yani Hint horozu) Almanya’da ise “indianische henn” (yani hint tavuğu) deniyordu. Herhalde biz de aynı sebepten “hindi” diyoruz. İngiltere’ye hindiyi getiren ticaret gemileri hindiyi İspanya Seville’den almakla birlikte, gemilerin çoğu batı Akdeniz’de Türkiye’den yola çıktığı için hindiye “turkey-bird”, “yani, “türkiye kuşu” denir oldu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir