Erikli Alman Pastası Tarifi

Erikli Alman Pastası Malzemeleri

  • Hamuru için; 250 gr margarin (oda sıcaklığında yumuşamış), 3 adet yumurta, 200 gr toz şeker, 2 paket kabartma tozu, 2 paket vanilya, 300 gr un
  • İç malzemesi için; 3 adet yumuşak elma, veya:, 10-12 adet mürdüm eriği (eğer erik tazeyse çekirdeklerini çıkarıp, ince ince dilimleyin. Eğer kurusunu bulabiliyorsanız önce 15 dakika sıcak suda bekletin. Sonra çekirdeklerini çıkarıp, dörde-beşe bölün)

Erikli Alman Pastası Yapılışı

Önce fırına dayanıklı orta boy, ama kenarları yüksek bir fırın kabını önümüze alalım ve yumuşamış margarinle iyice yağlayalım. İçine yumurta ve toz şekeri koyup, 2-3 dakika köpük köpük olana kadar çırpalım. Üzerine yumuşak margarini ekleyip, yine çırpalım. Şimdi de kabartma tozu, vanilya ve unu ilave edip, iyice karıştıralım. Boza kıvamındaki kek hamurumuzu yağlanmış kalıba aktaralım. Üzerine kabuğu soyulup, ince halkalar halinde dilimlenmiş elmaları ya da mürdüm eriklerini dizelim.
Bu arada da fırınımızı 175 dereceye ayarlayıp, en az 10 dakika önceden ısıtalım. Kek kabımızı ısınmış fırının orta gözüne yerleştirip en az 40-45 dakika pişirelim. Fırının kapağını açıp kekin içine bir kürdan batıralım. Kürdana hiç hamur yapışmamış ve temiz çıkarsa, kek pişmiş demektir. Hemen fırından çıkarıp, soğumasını bekleyelim ve dilimleyerek servise sunalım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir