Spätzle Tarifi

Spätzle Malzemeleri

  • TUZ VE SU
  • 4 TANE YUMURTA
  • 500 GRAM UN
  • ALIMUNYUM, DIBI KALIN BÜYÜK TENCERE.
  • BIR UZUN BIÇAK (KÖR BIÇAK OLABILIR)
  • MUTFAKLARDA KULLANILAN YAKLASIK 20 25 SANTIM UZUNLUGUNDA TAHTA VEYA PLASTIK SEKLINDE ÜZERINDE SEBZE VEYA EKMEK DOGRANAN GEREÇ.
  • BIR TENCERE, BUNUN IÇINDEDE SOGUK VE ÇOK HAFIF TUZLU SU.
  • BÜYÜK BIR SÜZGEÇ

Spätzle Yapılışı

UN, YUMURTA VE TUZU KARISTIRARAK CIVIK BIR HAMUR HALINE GETIRIN.
BU ARADA KALIN DIPLI TENCEREDE BOL TUZ ILE SUYU KAYNATIN VE ALTINI KISIN ANCAK SUYUN ISISI KAYBOLMASIN.

BIR YUMRUK BÜYÜKLÜGÜNDE HAMURU SPÄTZLE KEVGIRINDEN VEYA SÜZGEÇINDEN GECIREREK KAYNAMAKTA OLAN SUYUN IÇINE DÖKÜN. BU HAREKETI TENCERENIN BÜYÜKLÜGÜNE BAGLI OLARAK HAMUR BITENE KADAR TEKRARLAYIN. ANCAK UNUTMAYIN TENCEREYE FAZLA HAMUR ATARSANIZ BIRBIRLERINE YAPISIR. ZATEN SPÄTZLENIN ÖZELLIGI DE HAMUR TANELERININ BIRBIRLERINE YAPISMAMALARIDIR.

BIR KEPÇE ILE KARISTIRARAK HAMURLARIN SUYUN IÇINDE BIRBIRLERINE YAPISMAMASINI SAGLAYIN. HAMUR TANECIKLERI SUYUN ÜSTÜNE ÇIKTIKLARINDA OPERASYON BITMIS DEMEKTIR.

KEPÇE ILE HAMURLARI ALIP SOGUK SU OLAN TENCEREYE BOSALTIN.

IKINCI VE ZOR OLAN YÖNTEM; SEBZE (ET TAHTASINININ) ÜZERINE BIR YUMRUK BÜYÜKLÜGÜNDE CIVIK HAMURDAN DÖKÜN, TAHTAYI SOL ELINIZE, (EGER SOLAK DEGILSENIZ) BIÇAGI DA SAG ELINIZE ALIN, KAYNAMAKTA OLAN SUYUN ÜZERINDE , ÇOK ÇABUK SERI BIR SEKILDE, BICAKLA HAMURU ÇOK INCE SERITLER HALINDE, AYNI SOGAN DOGRAR GIBI DOGRAYARAK VE AYNI ZAMANDA HAMURLARIN TENCEREYE DÜSMESINI SAGLAYIN.

BU DOGRAMA HAREKETI ÇOK ÇABUK VE SERI OLMALI, DÜSÜNÜNKI HER BIR SANIYEDE BIR INCE DILIM KESEBILMELISINIZ, VE KESERKEN DE BU DILIMIN KAYNAR SUYA DÜSMESI GEREKLI… BU HAREKETI YAPARKEN EGER KOLLARINIZ AGRIYOR VE TERLIYORSANIZ DEMEKKI USTASINIZ.. VEYA KOLAY YOLUNU SECIN.. ALMANYA VEYA AVUSTURYADA AKRABANIZ VARSA, BIR ADET ÖZEL KEVGIR-SÜZGEC ISTEYIN.

PISEN HAMURLARI SOGUK SUYA DOLDURUN VE ISINIZ BITENE KADAR ORADA MUHAVAZA EDINIZ.

DAHA SONRA HEPSINI AYNI ANDA YEMIYECEKSENIZ, ALIMUNYUM VEYA PLASTIK VEYA CAM BIR TENCEREDE SUYU SÜZÜLMÜS OLARAK ÜSTÜ ISLAK BIR BEZLE KAPATILIRAK BUZDOLABINDA MUHAVAZA EDEBILIRSINIZ.

PISIRILMESI;

BIR MIKTAR SPÄZTLE ALARAK TAVADA YAGLA HAFIF BIR SEKILDE KIZARTIP ANA YEMEKLERIN YANINDA AYNI TABAKTA KULLANABILIRSINIZ, VEYA KULLANMAK ISTEDIGINIZDE KAYNAYAN YAGLI SICAK SUDA HAFIFCE ISITARAK SICAK YENECEK KIVAMA GETIREBILIRSINIZ. VEYA MIKRODA DA ISITABILIRSINIZ.

SPÄTZLE EKMEK, PILAV VEYA BULGURA IYI BIR ALTERNATIFTIR.

AFIYET OLSUN.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir