Sazan Çorbası Tarifi

Sazan Çorbası Malzemeleri

  • 2 adet iri sazan (veya) somon balığı
  • 2 baş kuru soğan
  • 1-2 yeşil sivri acı biber
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • Tuz

Sazan Çorbası Yapılışı

4 kişi için

Burada, sazanlı tarifi esas alıyoruz. Sazan güzelce yıkandıktan sonra ortadan kesilip kanı derin bir tencereye akıtılıyor. Çorbaya lezzet katması için yapılan bu işlemin, kurban kanını çağrıştıracağı için pek uygulanma şansı yok. Dolayısıyla bu faslı atlayabiliriz.

Şayet, somon balığı tercih ediyorsanız –ki, galip ihtimal budur- sazan için verdiğimiz bu tarifi harfiyen, somon için de uygulayabilirsiniz.

Balığın önce etsiz kuyruğu kesilip atılıyor; kafası ve kuyruk sokumu ayrılıyor. Tombul etli düzgün gövde kısmı ise, kalın dilimler hâlinde fileto çıkarılıyor; ana yemek için bir kenarda bekletiliyor.

Balığın baş ve kuyruk sokumu ile adam başı birer dilim fileto, çıkan minik parça etlerle hep beraber tencereye atılır. Kuru soğanlar dilimlenir ve yeşil acı biberler içine bütün hâlde atılır, tuzu da eklenir. Balşıklar zâten yağlı olduğu için, asla yağda kavrulmaz. Malzemenin üstünü örtecek kadar su konur. Ki bu da, yaklaşık 1.5-2 litre suya tekabül ediyor.

Soğan, biberler ve balık pişince, biberler dışarı alınıyor ve malzemenin hepsi iri delikli süzgeçten geçiriliyor. Kalan suya filerto dilimler atılıp çeyrek saat kadar pişiriliyor. Hepsi pişince çorbanın ortasında balık dilimleri ile beraber, çorbanız hazır demektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir