Sacher turtası (Sachertorte) Tarifi

Sacher turtası (Sachertorte) Malzemeleri

  • 130 g margarin (oda sıcaklığında)
  • 110 g toz şeker
  • 6 yumurta (sarısı ve beyazı ayrılacak)
  • 130 g bitter çikolata
  • 130 g un
  • 150 g marmelat (hepsi olur ama kayısı ya da şeftali önerilir)
  • 110 g şeker (evet, biliyorum, yazmıştık. Bir 110 grama daha ihtiyacımız olacak)

Sacher turtası (Sachertorte) Yapılışı

Margarini ve 110 g şekeri köpürene dek mikser ile çırpın. Yumurta sarılarını teker teker ilave ederek çırpmaya devam edin. Başka bir kapta benmari usulü (ocağa koyacağınız su dolu bir tencerenin içine oturttuğunuz başka bir kapta yavaş yavaş eriterek) erittiğiniz çikolatayı ekleyin. İyice karıştırın. Bu arada biraz çabuk olmanız gerekecek. Başka bir kapta yumurta aklarını ve diğer 110 g şekeri köpük köpük oluncaya değin çırpın. Bunu yavaş yavaş hamurunuza ekleyin. Unu da yavaş yavaş ilave ederek hamurunuzu tamamlayın.

Hamurunuzu hafif yağladığınız kalıba dökün. 150 derece fırında yaklaşık 1 saat pişirin. Çıkarınca bir süre soğuması için beklemelisiniz.

Soğuduktan sonra keki eşit olarak üç kat halinde kesin. İlk katı servis tabağına alın ve üzerine marmelatınızdan sürün. Üzerine orta katı kapatın. Yine marmelat sürün. En son katı da kapattıktan sonra yine marmelat sürmelisiniz…

Keki tamamlamak için çikolata sosu yapmalısınız. Bunun için;
300 g toz şeker
250 g bitter çikolata
120 g su

Toz şeker ve suyu tencereye alın. Kısık ateşte şeker erimeye başlayınca parçaladığınız çikolatalarınızı ekleyin. Sürekli karıştırarak çikolatanın da erimesini sağlayın. 5-6 dakika pişirdikten sonra tencerenizi soğuk su (hatta buzlu su) dolu başka bir kabın içine oturtun. Sürekli karıştırarak ılımasını ve koyulaşmasını sağlayın. İşte bu sırada sosunuzu kekinizin üzerine sürebilirsiniz artık. Kekin etrafına da sürmeyi ihmal etmeyin. Spatula ya da büyük bir bıçağın sırtı ile kekin üzerindeki ve etrafındaki sosu düzeltin. Soğuması ve sosun katılaşması için bir süre buzdolabında bekletmelisiniz.
Kaynak: Elif Şeref Artun


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir