Coronia Tarifi

Coronia Malzemeleri

  • Portakal musli için: 300 gr. portakal, 350 gr. pasta kreması, 350 gr. eritilmiş beyaz çikolata, 500 gr. krem şanti
  • Portakallı çikolata musu için: 200 gr. portakal suyu, Yarım portakal kabuğu, 100 gr. krema, 200 gr. sütlü çikolata, 100 gr. bitter çikolata, 500 gr. krem şanti
  • Çikolata bisküvisinin malzemesi: 300 gr. pudra şekeri, 500 gr. yumurta (kabuklarıyla, net ölçü), 250 gr. un, 50 gr. kakao pudrası, 100 gr. tereyağı

Coronia Yapılışı

(8-10 kişilik)

Çikolata bisküvisi için, pudra şekerini teflon tava içinde ve kısık ateşte (45 derece) karıştırarak, ısıtın. Tavayı ateşin üzerinden alın. Yumurtaları teker teker kırarak, ekleyin.Soğuyana dek çırpmaya devam edin. Hacim iki katına geldiğinde unu, kakao pudrasını ve tereyağını ilave edin. Karışımı 30 cm. çapında yuvarlak bir tepsiye dökün. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dakika pişirin. Bisküvi hafifçe ılındığında eşit kalınlıkta olacak şekilde ikiye bölün.

Portakal musli için iyice yıkayarak, küçük parçalar halinde kestiğiniz 300 gram portakalı kabuklarıyla birlikte blendırdan geçirin. Bu portakal püresini önce pasta kreması sonra da eritilmiş beyaz çikolata ile karıştırın. Karışımı 40 derecelik bir ateş üzerinde (kısık ateşte) sürekli karıştırarak, krem şantiyi ekleyin. Krem şanti ekleme bittiğinde karışımı ateşin üzerinden alın. Bir kenarda bekletin.

Portakallı çikolata musu için, portakal suyunu, rendelenmiş portakal kabuğunu ve kremayı bir tencereye alarak, yaklaşık 80 derecelik bir ateşin üzerindre karıştırın. Bu karışıma ince rendelenmiş sütlü çikolatayı ve bitter çikolatayı ekleyin. Karışım kaynar bir kıvama geldiğinde krem şantiyi ekleyin (krem şantiyi eklerken arteşin ısısını 40 dereceye düşürün.) Bu karışımı da bir kenarda bekletin.

Pastanın hazırlanması için, önce çikolatalı bisküvinin ilk katını dilediğiniz şekilde bir kalıba yerleştirin. Üzerine portakallı çikolata musunu dökün. Musun üzerine ikinci çikolata bisküvisini yerleştirin. Çikolata bisküvisinin üzerine de portakal muslini yayın. Son olarak ince kesilmiş portakal dilimleriyle süsleyin. Katlar birbirinin üzerine iyice oturduktan sonra dilimleyerek servis yapın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir