Ayvalı Milföy Pasta Tarifi

Ayvalı Milföy Pasta Malzemeleri

  • 1/2 adet portakal kabuğu rendesi
  • 10 gram pudra şekeri
  • 450 gram milföy hamuru
  • 70 gram toz şeker
  • Krema: 100 ml. krema, 2 paket şekerli vanilin, 2 paket krema sertleştiricisi, 10 gram pudra şekeri

Ayvalı Milföy Pasta Yapılışı

Hazırlama süresi 70 dakika
12 kişilik
174 kalori

Ayvaları soyun, dörde bölün, çekirdeklerini çıkarın ve 1 cm. büyüklüğünde parçalara doğrayın. Çubuk vanilyayı uzunlamasına ikiye kesin, özünü kazıyın. Ayvaları, portakal suyunu, şekeri, vanilya çubuğunu ve özünü tencerede bir taşım kaynatın. Kısık ateşte üstü kapalı olarak ayvalar iyice yumuşacıncaya kadar ve ara sıra karıştırarak 30-35 dakika pişirin.
Pişirmenin son 5-10 dakikasında karışımın suyunu tamamıyla çekerek püre kıvamına gelmesi için kapağı açık pişirin. Ayvaları süzgeçten geçirip 500 gr. püre elde edin ve soğumaya bırakın.
Milföy hamurları çözüldükten sonra, üst üste koyarak iki eşit küme elde edin. En alttaki hamurlara su sürün. En üstlerine de 45 gr. şeker serpiştirdikten sonra kümeleri 32x32cm. çapında açın ve 30 cm. çapında 2 daire kesin.
Dairenin bir tanesinin kenarlarını 1 cm. içine kıvırın, unlanmış çatalla bastırın. Diğer daireyi hamur kesicisi ile pasta dilimi gibi 12 parçaya kesin, artan hamuru tekrar açın, 4 cm. çapında 13 daire çıkarın ve kağıt serili 2 tepsiye yerleştirin. Çatalla birçok kere delin.
Tepsileri sırayla, önceden 220 C’de ısıtılmış fırının alt rafında 12-15 dakika milföyler kızarıp çıtır çıtır oluncaya kadar pişirin. Soğumaya bırakın. Pişirme sırasında küçük daireleri fırından daha önce çıkarın.
Rende portakal kabuğunu ayva püresine ekleyin ve daire hamurun üzerine sürün. Kremayı, şekerli vanilin ve sertleştirici ile katı çırpın, 30 gr.’ını ayırın, kalanı pürenin üstüne sürün, 12 dilim ile kapatın.
Dilimlerin ortalarına ayırdığınız kremadan bir parça koyun. Kremanın üzerini küçük dairelerle kapatın.
Pastanın üzerine pudra şekeri gezdirip sıcak servis yapın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir